Bournemouth Open Bowls Tournament Previous Winners

Mens Singles

Year Winner Club
2016 Gavin Taylor Courtfield
2015 Scott Edwards Hove & Kingsway
2014  Rob Honeywell Kings
2013 Peck Orchard Aspatria
2012
2011 Scott Edwards Hove & Kingsway
2010 Scott Edwards Hove & Kingsway
2009 R Graham Lockerbie
2008 N Smith Westlecot
2007 G Shadwell Spencer Moulton
2006 P Ward Ringwood
2005 D Spittles Shirley Park
2004 G Shadwell Spencer Moulton
2003 A Geary Boscombe Cliff
2002 E Nolan Cheam Village
2001 E Nolan Cheam Village
2000 C Martin Boscombe Cliff
1999 A Allcock MBE Cheltenham
1998 J Sussex
1997 C Martin Boscombe Cliff
1996 R Sampson Courtfield
1995 R Morgan Boscombe Cliff
1994 G Sanders Newton Abbott
1993 C Daniels Boscombe Cliff
1992 D Ward Cromer
1991 C Martin Poole Park
1990 A Allcock Cheltenham
1989 I Danford British Rail
1988 R Vinter Burton House
1987 I Boyle Weybridge
1986 J Wright Cadoxton
1985 J Ottaway Wymondham Dell
1984 A Ash Alexandra
1983 R Hill Aberavon
1982 R Provan Airdrie
1981 D Ward Cromer
1980 C Burch Taunton
1979 P Hardie Deans
1978 G John Swindon
1977 J Morgan Barry Athletic
1976 A J Laing Paisley
1975 K Freeman Framlingham
1974 W Gregory Pretty Polly
1973 A Windsor Woking Park
1972 I Cameron Boscombe Cliff
1971 R Baker Chippenham Park
1970 P A Line Banister Park
1969 H Reston Bainheld
1968 H Powell British Legion
1967 J McAtee Catrine
1966 F Taylor Vickers
1965 P A Line Banister Park
1964 J Latto Woolston

Mens Pairs

Year Winner Club Winner Club
2016 Rick Gallagher Carlisle Subscription Peck Orchard Silloth
2011 Chris Blake Barry Athletic Chris Wright Barry Athletic
2010 R Gall Maxwelltown Peck Orchard Aspatria
2009 R Gallagher Carlisle Subscription M Nanson Carlise Subscription
2008 C Daniels Boscombe Cliff M Hutley Boscombe Cliff
2007 V Jones Wyndham T Lee Long Eaton
2006 N A Atkinson Manchester C’wealth D Wilson Manchester C’wealth
2005 P Vancoupolous Cheam Village E Nolan Cheam Village
2004 R Morter Brandon D Wellington Brandon
2003 J Grant Broxburn J wilson Broxburn
2002 M Fabra Paissandu Athletico Brasil J Leeman Craghead
2001 D M Wilson Southport A Atkinson Southport
2000 N Smith Wooten Bassett B Sictorness Wooten Bassett
1999 J Sussex S Barnett
1998 J Holmes S Reddings
1997 J Haines Boscombe Cliff D Morgan Boscombe Cliff
1996 N Smith Swindon M Jackson Swindon
1995 D Wilson Broxburn G Sneddon Broxburn
1994 N Jones Bournemouth C Stanger Bournemouth
1993 D Ward Cromer C Ward Cromer
1992 N Connor Chippenham S Cornish Rodbourne Cheney
1991 E John Tonypandy S Wilshire Tonypandy
1990 A Bonsor Huthwaite J Bonsor Huthwaite
1989 J Searle Greenhill J Crabb Greenhill
1988 D Wilkins Pontrhydyfen J Wilkins Pontrhydyfen
1987 D Kennedy West Barns B Bissett Gifford
1986 P A Line Atherley D Taylor Holmhead
1985 R Sinden Reading D Dearling Reading
1984 W Getty Broxburn H Reston Blackburn
1983 D Taylor Holmhead I R Reeves Holmhead
1982 A Allcock Cheltenham P Clarke Belgrave
1981 P A Line Atherley J Stevens Torquay
1980 D Ovett Preston P Latter Grove
1979 B Swannie Croydon R Perks Ashstead
1978 J Evans Torquay T Armstrong Penrith
1977 A D M Gabb Boscombe Cliff J Davidson Boscombe Cliff
1976 J Masefield Bournemouth V E Bullock Bournemouth
1975 J Smith West Wimbledon T Hemston Temple
1974 C A Brindle Atherley P A Line Atherley
1973 R G Harris Liuersay mem D Crocker Liuersay Mem
1972 W Dyett Balema G Humphreys Barry
1971 E P Baker Poole Park N Sinden Poole Park
1970 N Draper Kings Park G Horlock Kings Park
1969 R Cox New Milns W Gracie Auckinech
1968 W Adrain Irvine Winton W Adrian Dregham
1967 C Jones Boscombe Cliff J Davidson Boscombe Cliff
1966 G Isaacs Crewkerne D Bradley Victoria
1965 F Easto Bournemouth E Foxhall Bournemouth
1964 S Webb St Neots R Brittain St Neots

Mens Triples

Year Winners & Clubs
2016 Craig Paterson (Boscombe Cliff), David Kerr (Pelhams), Mark Brocklebank (Ringwood)
2011 Derek Boswell (Jersey), Cyril Renouf (Jersey), Alan Shaw (Jersey)
2010 C Daniels, A Geary, M Hutley (Boscombe Cliff)
2009 C Daniels, A Geary, C Martin (Sub) (Boscombe Cliff)
2008 J Thomas, P Ward (Ringwood) & A Tidby (Banister Park)
2007 J Thomas, P Ward (Ringwood) & A Tidby (Banister Park)
2006 D Southcombe, C Doughty (Bath) & S Gait (Dorchester)
2005 R Gallagher, M Nanson, I Gallagher (Carlisle Subscription)
2004 G Blake, M Nicholson & B Taylor (County Arts, Norwich)
2003 M Davies (Solihull Municipal), J Godfrey (Tally-Ho) & J Hutchinson (Southbourne)
2002 J White, N Asten (Sutton) & R Hesketh (Thame)
2001 D Boswell, A McKinnon & D Le Marquand (Jersey)
2000 D Melrose, R Russell & M Tomberry (Thankerton)
1999 C James, K James & P Pull (Boscombe Cliff)
1998 D Leach (Cheam), P Richardson (Princes Risboro) & C Garment (Boscombe Cliff)
1997 Not awarded
1996 N Leigh (Cardiff), J Webley (Dinas Powis) & R Wall (Pen-y-Lan)
1995 D Tucker, M Osbourne & D Counter (Topsham)
1994 R Morgan, R Bass (Mid Surrey) & N Leigh (Cardiff)
1993 I Bond, S Stevens (Crediton) & T Richards (Pinces Garden)
1992 J Crabb, J Searle & B Patterson (Greenhill)
1991 C Ward, D ward (Cromer) & A Blake (Belfairs)
1990 R Morgan, D Morgan & P Pull (Boscombe Cliff)
1989 W Wood (Gifford), S Robertson & D Kenway (Cockburns)
1988 D Wilkins, J Wilkins (Pontrhydyfen) & R Provan (Airdrie)
1987 E Culley, R Porter & J Kingdon (Poole Park)
1986 J Wilkins, D Wilkins & D Mizen (Pontrhydyfen)

Mixed Pairs

Year Winner Club Winner Club
2016 Sue Dillon Swanmore Rick Gallagher Carlisle Subs
2011 Sylvia Postill Richmond Park Stephen Richardson Dalbeattie
2010 J Hudson Swanmore C Daniels Boscombe Cliff
2009 J Hudson Swanmore C Daniels Boscombe Cliff
2008 B Cresswell Worcester A Burbridge Worcester
2007 B Taylor County Arts P Clarke County arts
2006 W Line Atherley P Line Atherley
2005 A Ankers Argyle R Gallagher Carlisle Subscription
2004 D Shadwell Cooper Avon G Shadwell Spencer Moulton
2003 V Snook Highcliffe Howard Wealdstone
2002 K Lloyd Chippenham S Remington Cooper Avon)
2001 C McCallister Lochwinnoch D Melrose Loanhead Welfare
2000 C Ashby Eastbourne A Allcock Stroud

Ladies Singles

Year Winner Club
2016 Marie Charles Argyll
2011 Marion Smedley Rosedale
2010 Julia Eatwell Poole Park
2009 G Rice Chester Road
2008 P Bourne Purley Bury
2007 J Saunders Richmond Park
2006 P Bourne Purley Bury
2005 M Charlesworth Worksop

Ladies Pairs

Year Winner Club Winner Club
2016 Virginia Smith Sutton Linda Thorogood Unattached
2011 Bridget Cresswell Broadway Penny Cresswell Poole Park
2010 Bridget Cresswell Broadway Joan Parfitt Broadway
2009 L Howard Broadstone C Bamford Broadstone
2008 M Charlesworth Worksop J Redfern Worksop
2007 K Saunders Bournemouth S Plomer Bournemouth
2006 V Miller Broadstone Ladies R Valentine Broadstone Ladies

Ladies Triples

Year Winners & Clubs
2011 Lauren Kerr, Laura Kitcher (Kings Park), Mags Eldridge (Whitchurch)
2011 Jennifer Asten (Sutton), Louise Wood (Sutton), Anne Coward (Cheam)
2010 Irene Button (Branksome Park), Anne Coward (Cheam), Louise Wood (Sutton)